Translate

wtorek, 29 maja 2012

Latarenki,lampiony i inne cuda

Nic chyba nie dodaje takiego uroku wnętrzu domu jak światło świec. Kojące światło tworzy atmosferę spokoju ,ciepła ,pozwala się nam odprężyć po ciężkim dniu. Świeca może być piękna sama w sobie. Wybór kształtów,kolorów jak i rodzajów świec jest w obecnych czasach jest wręcz nie do ogarnięcia. Z reguły jednak potrzebujemy  czegoś więcej. Oryginalny świecznik dopełnia nasze poczucie estetyki. 

Dzisiaj jednak skupię się na małych latarenkach,które pomogą nam ozdobić nasze mieszkanie lub ogród. Wybór jest przeogromny. Od bogato zdobionych ,witrażowych, tematycznych po te najbardziej designerskie i trendy. Ukrywamy w nich zazwyczaj świece rustykalne bądź zwykłe tealighty. Świece mogą być jak najbardziej zapachowe,wówczas nasza lampka nie dość,że pięknie wygląda to jeszcze aromatyzuje pomieszczenie.


niedziela, 27 maja 2012

A dla Mamy - mamy......

Wszystkim Mamom 100 LAT !!!!!


Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty !

Młode jeszcze gałęzie tężą się pokrótce
W zielonej, pniom dla znaku przydanej obwódce.
Kwiaty, kształt swój półsennie zgadując zawczasu,
Nikłym pąkiem wkraczają w nieznaną głąb lasu.
W dali — postrach na wróble przesadnie rękaty
Z zeszłorocznym rozpędem chyli się we światy,
Jakby chciał paść w ramiona pobliskiej cierpiałki,
Co naprzeciw cień w skrócie rzuca w piasek miałki
W obłoku — obłok drugi napuszyście płonie.
Wróbel łeb zaprzepaszcza w swych skrzydeł osłonie,
Jak gdyby nasłuchiwał, co mu dzwoni w sercu?
Świat, zda się, dziś nam nastał, a na pola szczercu,
Gdzie zieleń swym wyrojem omgliła rozłogi,
Bocian, pod prostym kątem załamując nogi
I dziób dzierżąc wzdłuż piersi dogodnie, jak cybuch,
Kroczy donikąd, w słońca zapatrzony wybuch,
Co skrzy się, że go okiem zgarnąć niepodobna,
We wszystkich rosach naraz i w każdej z osobna.
           B. Leśmian





Cudze chwalicie...

Serdecznie zapraszam na stronkę promującą staropolskie tradycje i obyczaje, konfrontując je z nowoczesnym światem.

Na stronie ciekawe artykuły m.in. o kuchni polskiej, filmie , wynalazkach i rzemiośle.

ZACHĘCAM DO PRZECZYTANIA 

 http://www.trino.com.pl/ 



NOWY WZÓR - PIWNA ŚWIECZKA

Czas na piwko :D

świece żelowe





świece żelowe




świece żelowe

Nowy wzór !!!

Wiosennie .....











Już na dniach nowe wzory









Kolory i zapachy

Żel świecowy można zabarwić na dowolny kolor. Potrzebne są do tego specjalne barwniki - sypkie i ciekłe. Trzeba rozsądnie dozować ich ilość, ponieważ są bardzo intensywne. Barwniki możemy mieszać ze sobą i uzyskać bogatą paletę barw. 

 Aby uzyskać świece wielokolorowe należy postępować jak z galaretką spożywczą. Topimy żel ,dzielimy go na tyle części ile chcemy kolorowych warstw i każdą z nich zabarwiamy w wybranym kolorze. Wlewamy pierwszą warstwę ,czekamy aż zastygnie , potem następną itd. Musimy jednak pamiętać o 2 ważnych rzeczach :




Grunt to bezpieczeństwo

Zanim zaczniemy samodzielnie tworzyć świecę żelową warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

1.Przed tworzeniem świeczki zadbajmy o nasze miejsce pracy :
- rozłóżmy gazety (żel łatwo schodzi ,ale pod warunkiem ,że jest to grubsza warstwa - mniejsze kawałki,kropelki mogą być problematyczne do usunięcia - mogą się 'mazać")
- do topienia żelu świecowego przeznaczmy specjalny garnuszek
- ważną sprawą jest posiadanie termometru ze skalą do 110 stopni C - żel świecowy w temperaturze powyżej 107 stopni C zaczyna się palić
- żel najlepiej mieszać metalowymi elementami ; drewno czy plastik w wysokiej temperaturze może wejść w reakcję z żelem ,który zmętnieje
- zadbajmy o to aby pomieszczenie w którym będziemy topić żel było dobrze wentylowane


Krok po kroku - naczynia

Jak wspomniałam w poprzednich postach żel LP i MP wymagają naczynia. Naczynia muszą spełniać normy bezpieczeństwa. Mogą być wykonane ze szkła ,metalu ,ceramiczne ; można również wykonać naczynie z parafiny. Niedozwolone są materiały łatwopalne - drewno ,plastik czy też tektura.
Żel świecowy najładniej prezentuje się w naczyniach szklanych ,wówczas widać wszelkie ozdoby czy też kolory żelu. Pojemniki ceramiczne bądź metalowe mogą z kolei mieć różne ciekawe formy ,możemy je ozdabiać na różne sposoby i wówczas taka świeca również jest bardzo atrakcyjna.

pojemniki szklane :

 pojemniki metalowe :

  

Krok po kroku - knot

Aby zapalić świeczkę niezbędny jest knot . Do świec żelowych są specjalne knoty z rdzeniem papierowym lub cynkowym. Jeśli kupimy knot gruntowany (parafiną) zanim umieścimy go  w świecy żelowej musimy usunąć parafinę - ponieważ w trakcie wlewania żelu do naczynia parafina zacznie topnieć i nasz żel stanie się mętny i nieatrakcyjny. Drugim problemem w przypadku knotów ,tym razem nie gruntowanych , jest fakt,że pomiędzy włóknami uwięzione jest powietrze,które w momencie wlania żelu do naczynia zacznie uciekać z knota i utworzy całą masę pęcherzyków wokół knota co nie zawsze jest pożądane.

Najlepszym sposobem na usunięcie parafiny bądź powietrza we włóknach knota jest wygotowanie go w niewielkiej ilości żelu . Wystarczy rozgrzać żel do około 105 stopni C i wrzucić knot , poczekać aż parafina się wytopi bądź jak uciekną pęcherzyki powietrza. Tak "zagruntowany" knot nadaje się już do użytku.



Krok po kroku - żel

Aby zrobić świeczkę żelową wystarczy kreatywność ,cierpliwość i parę wskazówek. Na moim blogu postaram się przybliżyć nieco etapy powstawania świeczek ,a także parę porad. Należy pamiętać,że tworzenie takiej dekoracji to przede wszystkim przyjemność i dobra zabawa.

Zacznę od żelu - bez tego nie ma tematu :)

Istnieją 3 podstawowe rodzaje żelu w zależności od jego gęstości.

- LP - jest to żel o najmniejszej gęstości . Po zastygnięciu tworzy się w nim najmniej pęcherzyków powietrza ,jednak najsłabiej przyjmuje aromat i nie bardzo nadaje się do transportu ponieważ jest zbyt rzadki aby dobrze trzymać się ścianek naczynia.



Świece żelowe - z czym to się je ...

Witam wszystkich na moim blogu .

Zajmuje się tworzeniem świec żelowych ,które jeszcze do niedawna dostępne były w niektórych sklepach z dekoracjami a obecnie słuch po nich zaginął.

W pierwszym poście spróbuję przybliżyć co nieco o samych świecach.

Żel świecowy jest materiałem przypominającym konsystencją galaretkę. Jego przewagą nad woskiem świecowym jest fakt,że jest przezroczysty i przepięknie załamuje światło. Zapalona świeczka jest jakby rozświetlona od wewnątrz. Dekoracje umieszczone w naczyniu stają się przestrzenne  - pamiętacie szklane kule ze śniegiem w środku? Wygląd świeczki żelowej jest równie efektowny.

Wręcz nieograniczony wybór naczyń do tworzenia świec żelowych stwarza pole do popisu wszystkim ,którzy samodzielnie mają zamiar wykonać taką dekorację.

Aby nie pozostać gołosłownym zamieszczam zdjęcie przykładowe świecy żelowej mojej produkcji .