Translate

niedziela, 27 maja 2012

Krok po kroku - żel

Aby zrobić świeczkę żelową wystarczy kreatywność ,cierpliwość i parę wskazówek. Na moim blogu postaram się przybliżyć nieco etapy powstawania świeczek ,a także parę porad. Należy pamiętać,że tworzenie takiej dekoracji to przede wszystkim przyjemność i dobra zabawa.

Zacznę od żelu - bez tego nie ma tematu :)

Istnieją 3 podstawowe rodzaje żelu w zależności od jego gęstości.

- LP - jest to żel o najmniejszej gęstości . Po zastygnięciu tworzy się w nim najmniej pęcherzyków powietrza ,jednak najsłabiej przyjmuje aromat i nie bardzo nadaje się do transportu ponieważ jest zbyt rzadki aby dobrze trzymać się ścianek naczynia.





- MP - żel średniej gęstości, najbardziej uniwersalny .Ładnie trzyma aromat,nie wylewa się z naczynia. Jednak po zastygnięciu tworzy się w nim sporo pęcherzyków powietrza (można je usunąć częściowo- o tym jednak innym razem)

- HP - najgęstszy , nie wymaga naczynia. Szybko zastyga co niestety więzi dużo pęcherzyków powietrza.

Żel roztapiamy podobnie jak parafinę. Jego temperatura topnienia jest jednak wyższa - co pozwala nam np umieszczać parafinowe ozdoby w żelu świecowym.

Żel może być przezroczysty :


 Można go zabarwiać na różne kolory różnymi barwnikami.

Jak również kolorowy :


2 komentarze:

  1. ile potrzeba żelu do wykonania świecy np. w filiżance?

    OdpowiedzUsuń
  2. To zależy oczywiście od pojemności naczynia i ewentualnych ozdób ,które znajdują się w pojemniku. Żel jest trochę cięższy od wody. Możemy założyć,że na zalanie naczynia o pojemności 250ml potrzebujemy około 300dkg żelu. Musze tutaj wspomnieć,że spotkałam się z tym ,że robiąc świece z różnych żelów (od 2 różnych producentów) po roztopieniu takiej samej masy żelu miałam różne ilości cieczy.

    OdpowiedzUsuń