Translate

piątek, 31 sierpnia 2012

Jaśnie pani Róża

"Ach ta róża! ach ta róża!
Co się w twoje okno wdziera,
Na pokusy mnie wystawia,
Sen i spokój mi odbiera..."

Adam Asnyk

Róża - symbol miłości, piękna, wojny i polityki. Róża ma bardzo długa historię,najstarsze skamieliny tego kwiatu oceniane są na powstałe około 35 milionów lat temu. Z początku hodowane w celach leczniczych przeniosły się na dwór królewski gdzie zdobiły rozległe ogrody a także służyły do wyrabiania perfum.

Dzisiaj my możemy cieszyć się mnogością gatunków tego krzewu. Spróbuję nieco przybliżyć główne
grupy.

RÓŻA WIELOKWIATOWA

Fot. T.Kiya flickr.com/photos/cq-biker/



 Róże te charakteryzują się złożonymi kwiatostanami z reguły 1-3 kwiatów o średniej wielkości. Z reguły średnice kwiatów osiągają ok. 10-15 cm, łodygi osiągają wzrost nawet do 120cm. Kwitną wielokrotnie od późnej wiosny do jesieni. Róża wielokwiatowa to krzew idealny na klomby, na ozdobne żywopłoty,pięknie wyglądają również rozsadzone pojedynczo w ogrodzie. Róża szybko i dość intensywnie się krzewi ,dzięki czemu przy odpowiednim rozsadzeniu możemy cieszyć się burzą kolorowych pachnących kwiatów. Wybierając specjalne odmiany rabatowe mamy możliwość stworzenia  "kwiatowych dywanów" .Odmiany te wzrastają na dużo niższą wysokość (50-80cm) i są bardziej odporne na choroby czy tez mróz,co pozwala nam cieszyć się nimi az do początków zimy.



 RÓŻA DZIKA

Fot.jkirkhart35 flickr.com/photos/jkirkhart35/

 Dzika róża kojarzy się chyba przede wszystkim ze swoimi leczniczymi właściwościami. Jej owoce są  składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Zawierają po pierwsze PRZEOGROMNĄ ilość witaminy C (więcej nawet niż czarna porzeczka), A, B1, B2,E, K, flawonoidy, garbnik, kwasy organiczne, kwas jabłkowy, olejek eteryczny, pektyny, sole mineralne, żelazo, kwas askorbinowy.Owoce róży możemy suszyć lub przyrządzać z nich marmolady i dżemy (uwielbiam marmoladę różaną do pączków :) ) . Ususzone płatki róży możemy wykorzystać np do kąpieli. 
Co do samego krzewu  - szybko się rozrasta,lubi miejsca zarówno nasłonecznione jak i nieco zacienione. Jak to róża wymaga lubi sporo nawozu. Jednak w przeciwieństwie do innych gatunków dobrze znosi niekorzystne warunki glebowe.


RÓŻA PNĄCA

Fot.sjdunphy flickr.com/photos/sjdunphy
Idealny krzew na żywopłoty i na stworzenie tzw ściany z kwiatów. Roślina ładnie pnie się w górę na wysokość nawet do 5m (zależy od odmiany oczywiście) po konstrukcji,którą jej przygotujemy. Przepiękny efekt uzyskamy pozwalając różanemu pnączu piąć się na pergoli. Stworzymy dzięki temu przytulny kącik w ogrodzie lub zacienimy sobie taras.


RÓŻA ANGIELSKA 

Fot. T.Kiya flickr.com/photos/cq-biker/

Romantyczna, staromodna, pełna koloru i zapachu. Mój faworyt. 
Symbol Anglii,a dokładniej Wojny Dwóch Róż między rodami Yorków i Lancasterów.
Występuje w formie rabatowej,parkowej jak również pnącej. Piękna pastelowa kolorystyka i intensywny aromat to główne atuty przemawiające za wprowadzeniem tego krzewu do naszego ogrodu.  


Odmian róż jest wiele. Nie wyobrażamy sobie aby nie było tego kwiatu w kwiaciarni. Doskonale się sprawdza jako prezent ,nie potrzebuje żadnego przybrania - jest piękna sama w sobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz